ושבו בנים
מה עשיתם למען ארץ ישראל?

ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל, ראש המוסד לשעבר וממפקדי הלח”י, יצחק שמיר, הלך לעולמו. במותו של כל אדם עלינו לפתוח את ספר חייו ולבדוק מהי המורשת שהוא משאיר לעולם. במקרה של יצחק שמיר ז”ל יהיה מדובר בספר עב כרס, מלא באדמת ארץ ישראל השלמה, ספוג בערכים וללא מקום להטלת ספק בזכותנו על הארץ. שמיר היה אחד מגדולי המנהיגים שמדינת ישראל ידעה. רוח הערכים והעקרונות שהוביל בדרכו העקשנית נשארה מנשבת בקרב אוהבי ארץ ישראל בכלל ובקרב תנועת הליכוד בפרט.

על ערכים לא מנהלים מו”מ, היה תובע שמיר במעשיו למען ארץ ישראל. ללא פשרות, ובעקשנות הכל כך אופיינית לו וכזאת שנובעת מדאגה ומנאמנות לארץ אבותינו, היה מתנהל שמיר ביחסי החוץ של מדינת ישראל. ב-1992 הבהיר שמיר לאזרחי ישראל, לארה”ב ולעולם כולו, שכסף לא קונה ערכים. כאשר החליט לדחות את האולטימטום האמריקני להפסיק את הבנייה ביהודה ושומרון בתמורה להמשך הערבויות הכספיות שניתנו על ידי ארה”ב לצורך קליטת עלייה מבריה”מ לשעבר, חרת שמיר על דגלה של מדינת ישראל את דגל ההתיישבות ביהודה ושומרון.

במהלך חייו נתקל שמיר לא פעם בביקורת ציבורית - בארץ ומחוצה לה. שמיר היה פועל לפי צו ליבו ומצפונו ומנצח בעזרתם את הסקרים ואת הביקורת הציבורית. “עם ערכים לא הולכים למכולת”, אומר המשפט המוכר, אבל שמיר הצליח לשנות אותו משפט ובמעשיו הוכיח הלכה למעשה ש”עם ערכים הולכים למכולת, ואפילו לראשות הממשלה”.

בתחילת שנות ה-90, בעודי שליח צעיר של תנועת בית”ר בארה”ב, הזמנתי לביקור את אחד מעמודי התווך של ערכי המחנה הלאומי שעליהם גדלתי - יצחק שמיר. שמיר נענה להזמנתי והגיע לאירוע ההסברה ועידוד העלייה אשר קיימתי בפלורידה. כאשר נדרש לנושא הדמוגרפי, אמר שמיר בביטחון שנהיה נחושים ונביא מיליון יהודים מבריה”מ. באותה תקופה אמירה זו נתפסה כמנותקת מהמציאות, אך שמיר הוכיח שוב שצריך קודם להאמין ואחר כך להגשים. תגובות המשתתפים לנאומו של שמיר הבהירו בפניי פעם נוספת מיהו האיש ומהי גדולתו.

באותו לילה, לאחר האירוע המרשים, ישבתי עם מר שמיר שעה ארוכה ובלעתי בשקיקה את סיפוריו המרתקים, ובייחוד את המסר הקבוע של כל סיפור שצריך להאמין ולא להתרגש מכל השאר. החומר שממנו עשויה ההיסטוריה וממנו נוצרות אגדות הוא החומר שמילא את שמיר בכל רמ”ח אבריו.

כדי להמשיך את מורשתו המפוארת של יצחק שמיר על כל אחד מאיתנו לשאול את עצמו שאלה אחת בכל יום כשהוא קם בבוקר ובכל לילה כשהוא הולך לישון: “מה אני עושה למען ארץ ישראל?”

מאת ח”כ דני דנון

  1. zavatchalavudvash reblogged this from vshavubanim
  2. vshavubanim posted this